Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Roatan - zapomenutý ráj v Karibiku

Ostrov Roatan je jeden z kouzelných karibských ostrovů ležící ve vnitřním Karibiku. Patří do volného souostroví Bay Island, které je součástí nepravidelné, volné linie ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se podél karibského pobřeží Střední Ameriky od jižního pobřeží mexického Yucatanu až k Panamské šíji.

Ostrov Roatan je jedním ze zapomenutých rájů, který však již stačili objevit movití turisté z USA. Leží asi jen 50 km od pobřeží Hondurasu a je jen něco přes 50 km dlouhý a 7 km široký.

Tropickou zelení hustě pokrytý ostrov je rájem pro potápěče a milovníky tropické přírody. Organizovaných turistů ve skupinkách je zde zatím jen málo. Na ostrov spíše přijíždějí individualisté, kteří mají zájem poznat tento odlehlý, ale kouzelný kousek karibské přírody a moře. Zdejší služby vycházejí z místních tradic a zvyklostí. Rozhodně zde nelze nic uspěchat a uvolněný životní styl s sebou nese i velkou ležérnost v přístupu k práci.

Roatan je největší honduraský ostrov v Karibském moři. Oplývá tropickou vegetací, milými lidmi, azurovým mořem, bílými plážemi. Podnebí je zde převážně tropické. Svým návštěvníkům nabízí ostrov celou řadu aktivit, spojených s mořem: potápění (řada lokalit v okolí ostrova patří k těm nejvyhlášenějším v celé oblasti), rybaření, šnorchlovaní, provozování vodních sportů.

Water taxi jsou malé dřevěné lodičky, které místním slouží jako zdroj příjmů. Brázdí vody mezi West Bay a West End a sbírají cizince, kteří se snaží dostat z jednoho místa na druhé a zase zpátky. Jízda vodním taxíkem trvá asi dvacet minut, rozhodně je to mnohem příjemnější zážitek, než se muset plahočit tři kilometry po pláži. Z lodi máte totiž výhled na moře a na to, co se děje pod hladinou. Na Roatanu je moře zpravidla klidné, protože pláže jsou chráněny korálovou bariérou ve vzdálenosti několika stovek metrů až několika kilometrů od pobřeží. Zdejší vody jsou jedny z nejvhodnější pro potápění, šnorchlování a rybaření.

Fantasy Island je hotelový komplex vybudovaný v místním stylu (z karibsky barevně laděného dřeva) na soukromém 21 akrů velkém ostrůvku u jižního pobřeží Roatanu, lemovaném ze dvou stran pláží. Přístup z pobřeží je po dřevěném mostě. Komplex má vlastní potápěčské centrum a návštěvníci zde naleznou bohatou místní faunu i flóru. Na izolovaném ostrůvku volně žijí opice, papoušci, místní druh jelenovité zvěře, kapybary, ještěrky, pávi.

Vzhledem k malému počtu ubytovacích kapacit a mimořádně velkému zájmu návštěvníků především z USA, nelze mít velká očekávání s ohledem na poskytované služby. Zato ceny odpovídají průměrným příjmům většinových návštěvníků. Turistika tu zatím není tak masová jako na ostrovech vnějšího Karibiku a Velkých Antil (Kuba, Haiti, Jamaica, Portoriko).

První zmínka o těchto místech se datuje již k roku 1502, kdy byly ostrovy Bay Islands (Roatan je největší z nich) navštíveny Kryštofem Kolumbem při jeho čtvrté a poslední cestě na nový kontinent. Ve středověku sloužily pro obtížný přístup k pobřeží přes mohutný systém korálové bariéry též jako úkryt pro anglické, francouzské a holandské piráty.

Autor: Alexandra Rohanová

Článek byl zobrazen 4 997 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko