Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Honduras - základní informace

Oficiální název: Republika Honduras
Hlavní město: Tegucigalpa
Počet obyvatel: 6,9 mil.
Rozloha: 112 088 km2
Měna: lempira (HNL) = 100 centávů
Úřední jazyk: španělština

Obyvatelstvo
Naprostou většinu obyvatelstva v Hondurasu tvoří mestici, což jsou potomci indiánů a bílých přistěhovalců. Původními obyvateli byli indiáni,l kteří jsou v dnešní době již nepatrnou menšinou. Jde převážně o členy z kmene Garifuna, Lenca, Miskito, Tolupane, Chorti, Pech atd.. V zemi asi 85% obyvatelstva uznává katolickou víru. Na přilehlých ostrovech v Karibiku žije protestantská menšina. Mezi další používané jazyky v zemi patří angličtina a indiánské jazyky.

Ekonomika
Honduras patří mezi nejchudší země Střední Ameriky. Necelá polovina obyvatel se věnuje zemědělství, které tvoří 50% veškerého exportu země. Pro vývoz se pěstují hlavně banány, kávové boby a garnely (krevetky). Dále se v zemi pěstuje kukuřice, rýže, luskoviny, okopaniny a zelenina, bavlník, tabák, sezam, citrusy, cukr, palmy olejné a kokosové. Chová se skot, prasata a koně. V zemi je množství nerostných surovin, ale ve velkém se těží pouze zinek a stříbro.

Dějiny a kultura
Honduras byl v dávných dobách také centrem Mayské kultury. Na přelomu letopočtu se zde nacházelo město Copán. Honduras poprvé spatřil v roce 1502 Kryštof Kolumbus při jedné ze svých objevitelských cest. Tento krok vedl k tomu, že se území Hondurasu ocitlo pod španělskou nadvládou a stalo se součástí španělského impéria. Nezávislost na Španělsku byla vyhlášena v roce 1821. V letech 1821-1823 se však stal součástí Mexika, později také členem federace Spojených středoamerických provincií a samostatnou republikou. Od 20. let 19. století zemi řídilo více než 100 nejrůznějších vlád. Byla zde nestabilní politická situace, probíhaly konflikty se sousedními zeměmi. Velký vliv měla na situaci v zemi armáda. V roce 1969 vypukla válka se Salvadorem a vyžádala si přes 5000 lidských životů. V roce 1982 se k moci vrátila civilní vláda.

Geografie
Středoamerický stát Honduras je obklopen Tichým oceánem a Karibským mořem. Jeho sousedními státy jsou Nikaragua, Salvador a Guatemala. Honduras má členité pobřeží, které je lemováno úzkými nížinami. Nachází se zde také množství bažin, proto je tato oblast poměrně málo osídlena. Na jihozápadě nejdeme pohoří Kordiller, které stoupá do výšky až 2800 metrů. Podnebí v Hondurasu je v horských oblastech mírné a na pobřeží tropické.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko