Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Honduras - lokality a destinace

Honduraská republika (hlavní město – Tegucigalpa) se nachází ve střední Americe a je obklopena jak Tichým tak i Atlantickým oceánem. Tento zatím ještě ne moc známý stát Latinské Ameriky hraničí se státy Guatemala, Nikaragua a Salvador. Je to sice malá, zato překrásná země, kde mohou návštěvníci poznávat tři velké světy. Prvním z nich je divoká příroda, druhým Karibské moře a třetím jsou památky starých Mayů.

Honduras má totiž horské štíty, krásné a často liduprázdné pláže na pobřeží Karibského moře i kouzelné ostrůvky. Karibské pobřeží je známé svými krásnými plážemi, přírodními parky a historickými místy. Nachází se zde americké osady, koloniální města, banánové či palmové plantáže, ale i moderní města jako La Ceiba, Tela, Trujillo a Puerto Cortez, jenž jsou obklopena sluncem, bílým pískem a mangrovy.

Podnebí je zde teplé, vlhké pasátové, v horách mírnější s vydatnějšími srážkami. Obecně jsou za ideální měsíce k návštěvě Hondurasu považovány únor až červen. Pozdní jaro a léto tu bývá horké a dusné (zvlášť na severním pobřeží a na Islas de la Bahía).

V posledním desetiletí Honduras vyvinul veliké úsilí o zachování jeho rozsáhlých deštných pralesů. Výsledkem teto snahy je chráněné území o rozloze 29 tisíc kilometrů čtverečních, rozdělené do patnácti národních parků a dalších přírodních rezervací. Díky tomu se stal jedním z nejlepších míst světa pro sledování volně žijící zvěře a ptactva.

Jen 50 km od východního pobřeží se nachází exotické souostroví Bay Islands, které je složeno ze tří hlavních ostrovních destinací Roatan, Guanaja a Utilit a také několika menších ostrůvků. Světově známé jsou především díky svým křišťálově čistým vodám a korálovým útesům, proto jsou vyhledávány nejen turisty, ale i potápěči a rybáři z celého světa.

Přestože tyto ostrovy mají podobné geografické vlastnosti jako bíle pláže, korálové útesy, tyrkysové moře, palmy a mangrovové lesy, každý z nich má jinou atmosféru. Na každém z těchto ostrovů je také možnost velmi levně získat mezinárodně uznávaný potápěčský kurz P.A.D.I. Populární jsou na Hondurasu podmořské výpravy k potopeným vrakům lodí a kurzy potápění na jednom z největších korálových útesů světa.

Severní pobřeží je lemováno vysokými horami přesahujícími výšku 2000 metrů. Dominantou tohoto masívu je vrchol Pico Bonito, jenž je součásti stejnojmenného a zatím téměř neprozkoumaného národního parku. Jednou z mnoha řek této rezervace je Rio Cangrejal, kde se praktikují extrémní sporty jako rafting, hiking, climbing a canopy, což je extrémní sport založený na rychlé jízdě v korunách stromů za pomoci lana a závěsné kladky.

Honduras v minulosti přitahoval španělské kolonisty svými nalezišti zlata a stříbra. Kryštof Kolumbus vstoupil 14. srpna 1502 u mysu Honduras poprvé na americkou pevninu. O 22 let později začali oblast osídlovat Evropané a po krvavých bojích vytlačili původní indiánské obyvatelstvo.

Západní část Hondurasu patřila kdysi k říši Mayů s vysoce rozvinutou kulturou, dodnes o tom svědčí ruiny Cópanu. Vnitrozemní město Copán bylo za dob rozkvětu Mayů hlavním městem umění. Dodnes je velkou záhadou, proč obyvatelé toto kulturně, politicky, ekonomicky a nábožensky vyspělé město opustili. Archeologové odhadují, že již 500 let před příjezdem Kryštofa Kolumba zde už nebyli žádní obyvatelé. Dominantou tohoto města je hieroglyfické schodiště znázorňující celou dynastii Copánu. Nachází se zde také hvězdná observatoř, pyramida, ze které je výhled na celé město a spousta dalších staveb.

Honduras je zemí bez vízové povinnosti, a proto je pohodlné vycestovat do Hondurasu na poslední chvíli. Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné platební karty (nejrozšířenější VISA nebo MasterCard). Silniční síť je v poměrně špatném stavu, silnice nejsou dobře označeny a osvětleny a v období dešťů trpí sesuvy půdy a záplavami. Pokud jde o zdravotní rizika, je třeba zdůraznit ochranu proti malárii, protože komáři všude štípou vydatně, a to i v místnostech s hustou sítí na oknech.

Honduras sice patří k zemím, kde se hodně krade, platí to však až na výjimky hlavně o velkých městech (Tegucigalpa a San Pedro Sula). K nejvíc nebezpečným místům patří v Tegucigalpě čtvrť Comayaguela a ve večerních hodinách okolí hotelu Maya, Bulevar Juan Pablo II a okolí prezidentského paláce. Místní lidé si však dobře uvědomují, že turistika je pro ně ekonomickým přínosem a dělají vše proto, aby jí podpořili. Například zde mají turistickou policii.

Honduraská měna se nazývá lempira (podle indiánského náčelníka, který bojoval proti Španělům). S Hondurasany můžete s klidem mluvit o čemkoliv, hlavně o fotbale, do kterého jsou blázni. Zkuste jejich kokosový chléb nebo casabe, křupavou placku, která je ostatně běžně k mání v celém Karibiku. U baru zkuste buď Port Royal nebo Salva Vida (obojí je značka piva).

Tipy na výlety

Copan
- je starověké město ve kterém vznikl archeologický park, který byl vytvořen z ruin města. Nejzachovalejším je Testamento Kultúr - dědictví mayských indiánů.

Tegucigalpa
- je oblast, která nikdy nebyla podrobena zemětřesení, a proto se zde zachovalo mnoho tradičních staveb a kultur. Známý je i místní Městský park - Concordia.

San Pedro Sula
- je nové letovisko a turistické středisko v Hondurasu, které je významným centrem pěstování banánů.

La Ceiba - hlavní přístav pro export banánů

Pico Bonito - je to nádherný národní park.
Chráněná oblast deštných pralesů s velmi vysokými srážkami, nedostupnými strmými svahy a četnými vodopády.

Ostrov Roatán - nově objevená perla Karibiku

Ostrov Roatán - nově objevená perla Karibiku

Roatán je ostrov v Karibiku, severně od Hondurasu, který leží v oblastí Zálivových ostrovů. Obyvatelé mluví anglicky a španělsky, jsou potomky černých otroků a skotských přistěhovalců a chodí do anglikánských kostelů. Životní styl zde připomíná ostrovy Antil a historie je s nimi i spojuje. Místní vyprávějí legendy o pirátských pokladech.

celý článek

 

Roatan - česko-slovenský rekreační projekt

Roatan - česko-slovenský rekreační projekt

Celoročně zelený Roatan je překrásný korálový ostrov s písečnými plážemi v bezpečném prostředí Karibského moře s dobrým lodním i leteckým spojením. Je ideálním místem pro potápěče, jachtaře, milovníky vodních sportů a koupání.

celý článek

 

Roatan - zapomenutý ráj v Karibiku

Roatan - zapomenutý ráj v Karibiku

Ostrov Roatan je jeden z kouzelných karibských ostrovů ležící ve vnitřním Karibiku. Patří do volného souostroví Bay Island, které je součástí nepravidelné, volné linie ostrovů a ostrůvků, táhnoucích se podél karibského pobřeží Střední Ameriky od jižního pobřeží mexického Yucatanu až k Panamské šíji.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko